innotalks

مانند کارآفرینان بیاندیشید (قسمت اول بخش اول)

۸۰۵ بازدیدمنتشر شده در ۲۱ تیر ۱۴۰۰

در سال‌های اخیر زندگی‌ ما تحت تأثیر تغییرات بزرگی قرار گرفته که در واقع باعث و بانی همه این تغییرات شرکت‌های کارآفرین هستند. در ویدئوهای دوره‌های آموزشی «چگونه مانند کارآفرینان بیاندیشیم» به تعریف کارآفرینی و اهمیت آن ‌می‌پردازیم. کارآفرینی چیست و افراد کارآفرین دقیقا چه‌کار می‌کنند؟ تفاوت کارآفرین و مخترع در چیست؟ کارآفرینی چه اهمیتی دارد؟

«ونکاتارامان»، محقق و کارآفرین بزرگ در تعریف کارآفرینی می‌گوید:« کارآفرینی فعالیتی است که شامل اکتشاف، ارزیابی و بهره‌برداری از فرصت‌ها و... می‌شود.

بهره‌برداری از فرصت‌ها: در این مرحله تفاوت مخترع و کارآفرین و تفاوت کارآفرین‌ها با همدیگر در زمینۀ عمل مشخص می‌شود. برای مثال: کسی که به عنوان مسئول جلوه‌های کارتونی روزنامه داشت تباه می‌شد، اما کمی بعد تصمیم به تأسیس کمپانی انیمیشن خود می‌گیرد و در آخر هم بسیار موفق می‌شود؛ چون در زمان خودش این اتفاق جدیدی بود، یک اتفاق کاملا متفاوت که قطعیت و اطمینانی هم در موفقیتش وجود نداشت، اما او از فرصت پیش‌ آمده نهایت استفاده را کرد.

اهمیت کارآفرینی: در بخش اقتصادی آن، کارآفرینی بازار را دگرگون می‌کند که این مسئله لزوما خوشایند مردم نیست چون ما به ثبات در بازار احتیاج داریم و در عین حال هم دوست داریم تا چیزهای جدید رو داشته باشیم. برای مثال: سیر پیشرفت گوشی‌های هوشمند و این که اپل چگونه محصولات خودش را وارد بازار کرد و یا مانند تغییرات بزرگ دیگر مثل: تبدیل صفحه‌های گرامافون به سی‌دی.