innotalks

معرفی فیلم شبکه اجتماعی

۸۵۶ بازدیدمنتشر شده در ۲۰ تیر ۱۴۰۰

شبکه‌ اجتماعی به کارگردانی دیوید فینچر و نویسندگی آرون سورکین درامی‌ است بیوگرافیک براساس زندگی مارک زاکربرگ.

خلاصه داستان: روایت فیلم از نقطه‌ای آغاز می‌شود که جرقه‌های شکل‌گیری شبکه‌ای اجتماعی برای دانشجویان دانشگاه هاروارد (جایی که زاکربرگ در آن درس خوانده) در ذهن این غول دنیای تکنولوژی زده می‌شود و در ادامه پروسۀ فراگیر شدن فیسبوک در دنیا را شاهد هستیم.

دربارۀ فیلم: از ستارگان این فیلم می‌توان به «جیسی آیزنبرگ»، «اندرو گارفیلد»، «جاستین تیمبرلک»، «آرمی همر» و «رونی مارا» اشاره کرد. فیلم به ‌محض اکران، تحسین منتقدان را برانگیخت و توانست جوایز بسیاری را نصیب سازندگانش کند، از جمله اسکار بهترین فیلم‌نامه‌ سال برای «آرون سورکین». کوئینتین تارانتینو معتقد است شبکه‌ی اجتماعی بهترین فیلم دهه‌ گذشته است.

نکته‌ قابل توجه در مورد این فیلم، مربوط به تطابق‌ها یا انحرافات آن از واقعیت است. مارک زاکربرگ در گفت‌وگویی اعلام کرد که تی‌شرت‌های جیسی آیزنبرگ در فیلم مشابه اوست یا در سکانسی از «شبکه‌ی اجتماعی» می‌بینیم که زاکربرگ با پیژامه به جلسه‌های کاری می‌رود که حقیقت دارد. با این همه خالق فیسبوک به بخش‌هایی از این فیلم هم اعتراض دارد و معتقد است انگیزۀ او برای طراحی فیسبوک به درستی نشان داده نشده. در سکانس نخست فیلم می‌بینیم که محرک زاکربرگ برای ساخت شبکۀ اجتماعی شکست در یک رابطه‌ عاطفی ا‌ست اما خودش می‌گوید: «کارگردان و فیلمنامه‌نویس فیلم نمی‌توانند این ایده را بپذیرند که یک نفر می‌خواهد چیزی بسازد چون ساخت و ساز را دوست دارد!»